2004 Jericho Iron Classic Small Boats Race Results
|
OC1/2 - WOMEN - Overall Standings | ||||||
Place | Category | Place in Category |
Paddler | Club | Boat | Time |
1 | Surfski | 1 | Shannon Bell | JOCC | 56:54 | |
2 | OC2 | 1 | Lisa Robertson & Lynn Sanderson | Ocean River | Viper | 59:25 |
3 | OC2 | 2 | Jen Smyth & Linda Warren | FCRCC | Tiger 2 | 1:00:03 |
4 | OC1 Open | 1 | Lori Valisek | FCRCC | Hurricane | 1:00:06 |
5 | OC2 | 3 | Mel Whittall & Cathy Fend | FCRCC | Tiger 2 | 1:00:24 |
6 | OC1 Open | 2 | Isabelle Bohlmann | JOCC | C-Lion | 1:00:30 |
7 | OC1 Open | 3 | Sabrina Schawenebeck | JOCC | C-Lion | 1:02:27 |
8 | OC1 Open | 4 | Denise O'Donnell | JOCC | C-Lion | 1:02:38 |
9 | OC1 Open | 5 | Shelia Puga | FCRCC | Surfrigger | 1:03:11 |
10 | Surfski | 2 | Shauna Halferty | JOCC | 1:03:19 | |
11 | OC1 Open | 6 | Andrea Norcross | FCRCC | Stingray | 1:04:19 |
12 | OC1 Masters | 1 | Leo Chao | FCRCC | Kaku | 1:05:26 |
13 | OC1 Masters | 2 | Pam Berekoff | FCRCC | C-Lion | 1:05:28 |
14 | OC2 | 4 | Bryn White & Jane Bently | PRCC | 1:07:47 | |
15 | OC1 Open | 7 | Sandra Krueckl | FCRCC | Nai'a | 1:07:51 |
16 | OC2 Father & Son | 1 | Dave & Max Stefanchuk | JOCC | Viper | 1:08:45 |
17 | OC1 Masters | 3 | Daphne Brockington | FCRCC | Nai'a | 1:09:06 |
18 | Surfski | 3 | Annie Kvick | 1:09:51 | ||
19 | OC1 Open | 8 | Franzi Clark | FCRCC | Surfrigger | 1:10:36 |
20 | OC1 Open | 9 | Sheila O'Shea | Ocean River | Stingray | 1:11:18 |
21 | OC1 Open | 10 | Karen Dickinson | FCRCC | Surfrigger | 1:11:43 |
22 | OC1 Open | 11 | Jennifer Phu | FCRCC | Surfrigger | 1:12:25 |
23 | OC1 Open | 12 | Karen Phillips | Calgary | C-Lion | 1:13:34 |
24 | OC1 Open | 16 | Jane Lebreche | FCRCC | Stingray | 1:13:49 |
25 | OC1 Open | 17 | Jo-Ann McBride | FCRCC | Surfrigger | 1:15:09 |
26 | OC1 Open | 18 | Tina Hoeben | PRCC | 1:15:56 | |
27 | OC1 Open | 19 | Tamara Mazurin | Calgary | C-Lion | 1:19:16 |
OC1 - Women | ||||
Place | Paddler | Club | Boat | Time |
1 | Lori Valisek | FCRCC | Hurricane | 1:00:06 |
2 | Isabelle Bohlmann | JOCC | C-Lion | 1:00:30 |
3 | Sabrina Schwanebeck | JOCC | C-Lion | 1:02:27 |
4 | Denise O'Donnell | JOCC | C-Lion | 1:02:38 |
5 | Shelia Puga | FCRCC | Surfrigger | 1:03:11 |
6 | Andrea Norcross | FCRCC | Stingray | 1:04:19 |
7 | Sandra Krueckl | FCRCC | Nai'a | 1:07:51 |
8 | Franzi Clark | FCRCC | Surfrigger | 1:10:36 |
9 | Sheila O'Shea | Ocean River | Stingray | 1:11:18 |
10 | Karen Dickinson | FCRCC | Surfrigger | 1:11:43 |
11 | Jennifer Phu | FCRCC | Surfrigger | 1:12:25 |
12 | Karen Phillips | Calgary | C-Lion | 1:13:34 |
13 | Jane Labreche | FCRCC | Huki | 1:13:49 |
14 | Jo-Ann McBride | FCRCC | Surfrigger | 1:15:09 |
15 | Tina Hoeben | PRCC | 1:15:56 | |
16 | Tamara Mazurin | Calgary | C-Lion | 1:19:16 |
Surfski - Women | ||||
Place | Paddler | Club | Boat | Time |
1 | Shannon Bell | JOCC | 56:54 | |
2 | Shauna Hlferty | JOCC | 1:03:19 | |
3 | Anne Kvick | 1:09:51 | ||
OC1 - Women Masters | ||||
Place | Paddler | Club | Boat | Time |
1 | Leo Chao | FCRCC | Kaku | 1:05:26 |
2 | Pam Berekoff | FCRCC | C-Lion | 1:05:28 |
3 | Daphne Brockington | FCRCC | Nai'a | 1:09:06 |
OC2 - Women | ||||
Place | Paddlers | Club | Boat | Time |
1 | Lisa Robertson & Lynn Sanderson | Ocean River | Viper | 59:25 |
2 | Jen Smyth & Linda Warren | FCRCC | Tiger 2 | 1:00:03 |
3 | Mel Whittall & Cathy Fend | FCRCC | Tiger 2 | 1:00:24 |
4 | Bryn White & Jane Bently | PRCC | 1:07:47 |
OC1/2/Surfski - MEN - Overall Standings | ||||||
Place | Category | Place in Category |
Paddler | Club | Boat | Time |
1 | Surfski Open | 1 | Don Irvine | 50:41 | ||
2 | Surfski Open | 2 | Laci Budjos | JOCC | Mako | 50:58 |
3 | Surfski Open | 3 | Alan Carlsson | FCRCC | Mako Fenn | 51:28 |
4 | Surfski Open | 4 | Dave Boone | JOCC | 52:03 | |
5 | Surfski Masters | 1 | Gary Parsons | JOCC | 52:58 | |
6 | Surfski Masters | 2 | Terry Lewis | FCRCC | Mako | 53:07 |
7 | OC2 Men | 1 | Briac Dechardon & Cameron Brine | FCRCC | Tiger 2 | 53:09 |
8 | Surfski Masters | 3 | Mike Parkes | JOCC | 53:17 | |
9 | Surfski Open | 5 | Gordon Bohlman | JOCC | 54:17 | |
10 | OC2 Open | 2 | Abraham Asrat & Adam Vasilevich | FCRCC | 55:10 | |
11 | OC1 Open | 1 | Shane Martin | FCRCC | Stingray | 55:67 |
12 | OC1 Masters | 1 | Paul McNamara | JOCC | C-Lion | 55:27 |
13 | OC2 Men | 3 | Bill Moore & Gabe Somjen | JOCC | Viper | 56:04 |
14 | OC1 Open | 2 | Stu McMaster | JOCC | C-Lion | 56:12 |
15 | OC1 Senior Masters | 1 | Tim Gale | JOCC | Makea | 56:27 |
16 | OC1 Open | 3 | Dave Valisek | FCRCC | Hurricane | 56:40 |
17 | OC1 Senior Masters | 2 | Bob Stewart | JOCC | C-Lion | 56:57 |
18 | OC2 Mixed | 1 | Ivan McIvor & Erica Yaremko | Lotus | Tiger 2 | 57:18 |
19 | OC1 Masters | 2 | Calvin Chow | FCRCC | 57:28 | |
20 | OC2 Men | 4 | Steve Workman & Tony Silva | Mountain Home | Stingray | 57:30 |
21 | OC1 Masters | 3 | Jim Torrance | JOCC | C-Lion | 57:35 |
22 | OC1 Senior Masters | 3 | John Roberts | Calgary | C-Lion | 57:48 |
23 | OC2 Mixed | 2 | Risa Greenwood & Brent Bagnall | Skaha Va'a | Tiger 2 | 57:53 |
24 | OC1 Open | 4 | Vlad Tucakov | FCRCC | Stingray | 58:10 |
25 | Surfski Masters | 4 | Robin Wade | 58:23 | ||
26 | OC1 Masters | 4 | Roman Matieschyn | Ocean River | Stingray | 58:50 |
27 | OC2 Mixed | 3 | Ryan Pogue & Arleen Theo | Pogue Sports | Tiger 2 | 59:14 |
28 | Surfski Masters | 5 | John George | TD> | 59:15 | |
29 | OC1 Masters | 5 | Cam Fagrie | FCRCC | Hurricane | 59:58 |
30 | OC1 Open | 5 | Moe Saborne | FCRCC | Surfrigger | 1:00:13 |
31 | OC1 Masters | 6 | Ross Creasy | JOCC | C-Lion | 1:00:20 |
31 | OC1 Senior Masters | 4 | Pete Forand | JOCC | C-Lion | 1:00:20 |
32 | OC1 Masters | 7 | Don Craig | Ocean River | Stingray | 1:01:11 |
33 | OC1 Open | 6 | Pete Hartmann | P2 | Stingray | 1:01:37 |
34 | OC1 Masters | 8 | Gord Peters | FCRCC | Surfrigger | 1:03:09 |
35 | OC1 Masters | 9 | Mike Leach | Calgary | C-Lion | 1:03:38 |
36 | OC1 Senior Masters | 5 | Jake Rempel | FCRCC | Surfrigger | 1:04:39 |
37 | OC1 Senior Masters | 6 | Frank Farah | FCRCC | Kaku | 1:05:50 |
38 | OC2 Mixed | 4 | Julie Cornell & Ken Hearn | Lotus | Tiger 2 | 1:06:06 |
39 | OC1 Masters | 10 | Rick Rother | Viper | 1:07:05 | |
40 | OC1 Open | 7 | Steve Kulesh | FCRCC | Surfrigger | 1:08:17 | 41 | OC1 Senior Masters | 7 | Ben Lee | FCRCC | Kaku | 1:09:19 |
OC1 - Men's Open | ||||
Place | Paddler | Club | Boat | Time |
1 | Shane Martin | FCRCC | Stingray | 55:16 |
2 | Stu McMasters | JOCC | C-Lion | 56:12 |
3 | Dave Valisek | FCRCC | Hurricane | 56:40 |
4 | Vlad Tucakov | FCRCC | Stingray | 58:10 |
5 | Moe Saborne | FCRCC | Surfrigger | 1:00:13 |
6 | Pete Hartmann | P2 | Stingray | 1:01:37 |
7 | Steve Kulesh | FCRCC | Surfrigger | 1:08:17 |
OC1 - Men Masters | ||||
Place | Paddler | Club | Boat | Time |
1 | Paul McNamara | JOCC | C-Lion | 55:27 |
2 | Calvin Chow | FCRCC | White Boat | 57:28 |
3 | Jim Torrance | JOCC | C-Lion | 57:35 |
4 | Roman Matieschyn | Ocean River | Stingray | 58:50 |
5 | Cam Fagrie | FCRCC | Hurricane | 59:58 |
6 | Ross Creasey | JOCC | C-Lion | 1:00:20 |
7 | Don Craig | Ocean River | Stingray | 1:01:11 |
8 | Gord Peters | FCRCC | Surfrigger | 1:03:09 |
9 | Mike Leach | Calgary | C-Lion | 1:03:38 |
10 | Rick Rother | Viper | 1:07:05 | |
OC1 - Men Senior Masters | ||||
Place | Paddler | Club | Boat | Time |
1 | Tim Gale | JOCC | Makea | 56:27 |
2 | Bob Stewart | JOCC | C-Lion | 56:57 |
3 | John Roberts | Calgary | C-Lion | 57:48 |
4 | Pete Forand | JOCC | C-Lion | 1:00:20 |
5 | Jake Rempel | FCRCC | Surfrigger | 1:04:39 |
6 | Frank Farah | FCRCC | Kaku | 1:05:50 |
7 | Ben Lee | FCRCC | Kaku | 1:09:19 |
Surfski - Men | ||||
Place | Paddler | Club | Boat | Time |
1 | Don Irvine | Kevlar Yellow | 50:41 | |
2 | Laci Budjos | JOCC | Mako | 50:58 |
3 | Alan Carlsson | FCRCC | Mako Fenn | 51:28 |
4 | Dave Boone | JOCC | 52:03 | |
5 | Gordon Bohlmann | JOCC | 54:17 | |
Surfski - Men Masters | ||||
Place | Paddler | Club | Boat | Time |
1 | Gary Parsons | JOCC | Mako | 52:58 |
2 | Terry Lewis | FCRCC | Mako | 53:07 |
3 | Mike Parkes | JOCC | Heydon | 53:17 |
4 | Robin Wade | 58:23 | ||
5 | John George | 59:15 | ||
OC2 - Men | ||||
Place | Paddlers | Club | Boat | Time |
1 | Briac Dechardon & Cameron Brine | FCRCC | Tiger 2 | 53:09 |
2 | Abraham Asrat & Adam Vasilevich | FCRCC | 55:10 | |
3 | Bill Moore & Gabe Somjen | JOCC | Viper | 56:04 |
4 | Steve Workman & Tony Silva | Mountain Home | Stingray | 57:30 |
OC2 - Mixed | ||||
Place | Paddlers | Club | Boat | Time |
1 | Ivan McIvor& Erica Yaremko | Lotus | Tiger 2 | 57:18 |
2 | Risa Greenwood & Brent Bagnall | Skaha Va'a | Tiger 2 | 57:53 |
3 | Ryan Pogue & Arleen Theo | Pogue Sports | Tiger 2 | 59:14 |
4 | Julie Cornell & Ken Hearn | Lotus | Tiger 2 | 1:06:06 |
OC2 - 2nd Annual Father/Son | ||||
1 | Dave & Max Stefanchuk | JOCC | Viper | 1:08:45 |
Home || Races || Pictures || Links || Map