Sidney, BC - Canadian Championships Smallboat Race Results - August 16, 2009 | ||||
~ Saturday's OC6 Race Results |
WOMEN | ||||
Overall | Paddler(s) | Category | Place | Time |
1. | Ian Mackenzie | Surfski Open | 1 | 1:00:08 |
2. | Katja Rademacher/Jeff Raymond | Double Surfski Mixed Open | 1 | 1:01:12 |
3. | Gareth Tudor-Jones | Surfski Open | 2 | 1:01:40 |
4. | J Benn/R.Pearson | Double Surfski Men Open | 1 | 1:02:07 |
5. | Ron Williams | Surfski Senior Master | 1 | 1:02:28 |
6. | Chad Vasnsky | Surfski Open | 3 | 1:06:09 |
7. | Derek Crook | Surfski Master | 1 | 1:07:51 |
8. | Warren Bruce | Surfski Senior Master | 2 | 1:08:37 |
9. | Calvin Chow | OC1 Master | 1 | 1:08:54 |
10. | Ryan Pogue/Christine Chard | OC2 Mixed Open | 1 | 1:09:08 |
11. | Don Irvine | OC1 Senior Master | 1 | 1:09:32 |
12. | Chris Dobrovdny | Surfski Master | 2 | 1:09:50 |
13. | L.Frier/J. Truran | Double Sea Kayak | 1 | 1:10:37 |
14. | Darren Good | OC1 Open | 1 | 1:10:50 |
15. | Kris Teraud | Surfski Open | 4 | 1:11:12 |
16. | C. Bosenberg | Surfski Open | 5 | 1:11:15 |
17. | Shane Martin | OC1 Open | 2 | 1:11:39 |
18. | Grace Morissette/KenAsano | OC2 Mixed Masters | 1 | 1:12:09 |
19. | Kathleen Petereit | Surfski Open | 6 | 1:12:25 |
20. | Grant McHardie | OC1 Senior Master | 2 | 1:13:54 |
21. | Steve Palmier | OC1 Senior Master | 3 | 1:14:00 |
22. | Hugh Fisher | Senior Master V1 | 1 | 1:15:00 |
23. | Don Craig | Surfski Senior Master | 3 | 1:15:59 |
24. | Jeff Fink | OC1 Open | 3 | 1:16:16 |
25. | George Macleod | OC1 Open | 4 | 1:16:17 |
26. | Rob Borsoff | OC1 Golden Master | 1 | 1:16:17 |
27. | Daryl Geisheimer/Wendy Clark | OC2 Mixed Senior Master | 1 | 1:16:29 |
28. | Dusan Kafka | Surfski Master | 3 | 1:16:30 |
29. | Michael Greenslade | OC1 Master | 2 | 1:16:53 |
30. | Don Mulhall | OC1 Senior Master | 4 | 1:17:18 |
31. | Ron Williams | OC1 Golden Master | 2 | 1:17:58 |
32. | B. North/C. Kennedy | OC2 Mixed Open | 2 | 1:17:59 |
33. | Richard Coulthard | OC1 Master | 3 | 1:18:47 |
34. | K. Borr/J.Kapitanivic | OC2 Men Open | 1 | 1:18:57 |
35. | Rupert Wong | OC1 Senior Master | 5 | 1:19:07 |
36. | Mike Wyse | OC1 Master | 4 | 1:21:09 |
37. | Paul Chaplow | Sea Kayak Master | 1 | 1:21:36 |
38. | Jeff Chandler | OC1 Open | 5 | 1:21:59 |
39. | Steve Butcher | OC1 Golden Master | 3 | 1:22:12 |
40. | Clement Crobiell | OC1 Senior Master | 6 | 1:22:31 |
41. | Doug Thomas | OC1 Master | 5 | 1:24:01 |
42. | Pierre Ballaster | Surfski Open | 7 | 1:25:09 |
43. | Mike Greenslade | OC1 Open | 6 | 1:25:59 |
44. | Herman White | OC1 Master | 6 | 1:26:28 |
45. | Jan Urban | OC1 Golden Master | 4 | 1:27:48 |
46. | Eric Chiang | OC1 Open | 7 | 1:31:18 |
WOMEN | ||||
Overall | Paddler(s) | Category | Place | Time |
1. | Abbey Miedma | Surfski Open | 1 | 1:14:44 |
2. | Melanie Conard | OC1 Open | 1 | 1:19:41 |
3. | Barb Alley/Margaret Macdonald | OC2 Senior Master | 1 | 1:20:27 |
4. | Linda Warren | OC1 Open | 2 | 1:22:12 |
5. | Kimberley Amundson | OC1 Open | 3 | 1:23:22 |
6. | Heather Taylor | OC1 Senior Master | 1 | 1:24:19 |
7. | Rani Johns | OC1 Golden Master | 1 | 1:26:41 |
8. | Jacqueline McAra | OC1 Open | 4 | 1:27:50 |
9. | Lyse Fortin | OC1 Master | 1 | 1:28:19 |
10. | B. Sittlinger/S.Prosnick | OC2 Open | 1 | 1:28:23 |
11. | Carrie Leung | OC1 Senior Master | 2 | 1:29:09 |
12. | Sabrina Schwanebeck | OC1 Master | 2 | 1:29:44 |
13. | Amtul Humayun/Judy Huber | OC2 Senior Master | 2 | 1:34:20 |
14. | Anne Hale | OC1 Master | 3 | 1:35:00 |
15. | Willene Wong | OC1 Master | 4 | 1:35:40 |
16. | Robin Roots | OC1 Master | 5 | 1:37:26 |
Home || Races || Pictures || Links || News || Location
Contact: Jericho |