Barges National Outrigger Sprints 2015 - OC6 Race Results April 16 and 17, 2016 ~ Race hosted by: Victoria Youth Paddling Club | |||||
Team | Division | 500 Metres (H:MM:SS) | 1000 Metres (H:MM:SS) | Combined (H:MM:SS) | Race Off (H:MM:SS) |
FGPC Gorge Outrigger | Womens Open | 2:39.63 | 6:00.50 | 8:40.13 | 6:02.19 |
FGPC Intermediate | Womens Open | 2:57.72 | 7:16.91 | 10:14.63 | 6:57.85 |
FGPC Huligans Wahine 1 | Womens Open | 3:07.84 | 7:34.00 | 10:41.84 | 7:16.50 |
FGPC Huligans Wahine 2 | Womens Open | 3:16.47 | 7:44.21 | 11:00.68 | |
ORPC Ripple Chicks | Womens Masters | 2:46.25 | 06:36.03 | 9:22.28 | 6:26.05 |
ORPC Hulierthanthou | Womens Masters | 3:07.25 | 7:29.90 | 10:37.15 | 7:19.87 |
VIP Sriracha | Womens Masters | 3:03.00 | 6:56.25 | 9:59.25 | 8:00.41 |
VIP Juicy | Womens Senior Masters | 2:51.75 | 6:43.60 | 9:35.35 | 6:35.72 |
VIP Saucy | Womens Senior Masters | 2:58.75 | 6:50.25 | 9:49.00 | 6:43.00 |
Powell River Women | Womens Senior Masters | 3:04.22 | 6:54.38 | 9:58.60 | 6:49.78 |
FGPC Gorge Outrigger SM | Womens Senior Masters | 2:48.06 | 7:11.65 | 9:59.71 | |
FGPC Intermediate SM | Womens Senior Masters | 3:08.81 | 7:33.31 | 10:42.12 | |
Salish Warriors | Mens Open | 2:16.66 | 5:32.22 | 7:48.88 | 5:16.78 |
FGPC Gorge Outrigger | Mens Open | 2:18.50 | 5:29.16 | 7:47.66 | 5:20.72 |
ORPC Open Men | Mens Open | 2:21.22 | 5:47.66 | 8:08.88 | 5:39.62 |
ORPC Paddle Dippers | Mens Masters | 2:41.25 | 6:13.22 | 8:54.47 | 5:53.09 |
Powell River Men | Mens Senior Masters | 2:37.53 | 5:56.15 | 8:33.68 | 5:48.72 |
VCKC River Rats | Mens Senior Masters | 2:41.50 | 6:06.91 | 8:48.41 | 6:00.84 |
VYPC Boys | Mens Junior/Novice | 2:58.40 | 6:45.31 | 9:43.71 | |
VIP Odsadnia Open | Mixed Open | 2:32.72 | 6:03.85 | 8:36.57 | 5:43.25 |
ORPC Mixed Kittens | Mixed Open | 2:32.19 | 5:51.65 | 8:23.84 | 5:44.47 |
FGPC Intermediate Open | Mixed Open | 2:50.44 | 6:38.62 | 9:29.06 | 6:22.32 |
FGPC Outta Sight Blind Fury | Mixed Open | 2:57.82 | 7:02.68 | 10:00.50 | |
FGPC Outta Sight Blind Rage | Mixed Open | 3:13.40 | 7:12.94 | 10:26.34 | |
VIP Bullseye - Masters | Mixed Masters | 2:42.75 | 6:05.31 | 8:48.06 | |
ORPC Mixed Puppies | Mixed Masters | 2:58.63 | 7:00.31 | 9:58.94 | |
FGPC Gorge Outrigger SM | Mixed Senior Masters | 2:37.19 | 5:55.19 | 8:32.38 | 5:45.37 |
Powell River Mixed - Marc | Mixed Senior Masters | 2:38.28 | 6:04.03 | 8:42.31 | 5:52.97 |
ORPC Mixed Stalkers | Mixed Senior Masters | 2:41.38 | 6:16.69 | 8:58.07 | 6:12.56 |
Powell River Mixed - Jan | Mixed Senior Masters | 3:07.22 | 6:43.78 | 9:51.00 | |
VYPC Mixed Juniors | Mixed Junior/Novice | 3:06.22 | 7:43.71 | 10:49.93 |
Barges National Sprints 2016 - Small Boat Race Results | |||||
Overall | Name(s) | Race | Division | Div. Place | Time (H:MM:SS.0) |
1 | Mike Wiermier & Darryl Draper | Long Course | Mens OC-2 Masters | 1 | 0:49:30.00 |
2 | Ian Daykin | Long Course | Mens Surf Ski Open | 1 | 0:49:36.00 |
3 | Chris Spoor | Long Course | Mens Surf Ski Open | 2 | 0:49:41.00 |
4 | Andrea Fomtana | Long Course | Mens Surf Ski Open | 3 | 0:50:09.00 |
5 | Elias del Valle | Long Course | Mens OC-1 Open | 1 | 0:51:17.00 |
6 | Garth Irwin | Long Course | Mens OC-1 Masters | 1 | 0:53:06.00 |
7 | Norm MacDonald | Long Course | Mens OC-1 Golden Masters | 1 | 0:53:09.00 |
8 | Trina M'Lot | Long Course | Womens Surf Ski Open | 1 | 0:53:44.00 |
9 | Sherman Chow | Long Course | Mens OC-1 Open | 2 | 0:54:30.00 |
10 | Ron Williams | Long Course | Mens OC-1 Kapuna | 1 | 0:55:04.00 |
11 | Marc Lavertu | Long Course | Mens OC-1 Golden Masters | 2 | 0:55:19.00 |
12 | Andrea Pleven | Long Course | Womens OC-1 Open | 1 | 0:55:30.00 |
13 | Bruce Gainer | Long Course | Mens OC-1 Golden Masters | 3 | 1:00:24.00 |
14 | Stephen Fournier | Long Course | Mens OC-1 Senior Masters | 1 | 1:00:11.00 |
15 | Sue Trant | Long Course | Womens OC-1 Senior Masters | 1 | 1:00:07.00 |
16 | Lise Bugeaud | Long Course | Womens OC-1 Senior Masters | 2 | 1:01:31.00 |
17 | Barb McColl | Long Course | Womens OC-1 Golden Masters | 1 | 1:01:07.00 |
18 | Micheal Matthews | Long Course | Mens OC-1 Golden Masters | 4 | 1:03:17.00 |
19 | Yannick Michaud | Long Course | Mens SUP Masters | 1 | 1:03:46.00 |
1 | Andrea Fomtana | Sprint | Mens Surf Ski Open | 1 | 0:02:31.59 |
2 | Elias del Valle | Sprint | Mens OC-1 Open | 1 | 0:02:40.07 |
3 | Chris Spoor | Sprint | Mens Surf Ski Open | 2 | 0:02:42.5 |
4 | Garth Irwin | Sprint | Mens OC-1 Masters | 1 | 0:02:52.28 |
5 | Norm MacDonald | Sprint | Mens OC-1 Golden Masters | 1 | 0:02:54.94 |
6 | Andrea Pleven | Sprint | Womens OC-1 Open | 1 | 0:02:56.18 |
7 | Bruce Gainer | Sprint | Mens OC-1 Golden Masters | 2 | 0:03:02.97 |
8 | Marc Lavertu | Sprint | Mens OC-1 Golden Masters | 3 | 0:03:04.10 |
9 | Ron Williams | Sprint | Mens OC-1 Kapuna | 1 | 0:03:04.79 |
10 | Yannick Michaud | Sprint | Mens SUP Masters | 1 | 0:03:12.12 |
11 | Micheal Matthews | Sprint | Mens OC-1 Golden Masters | 4 | 0:03:12.87 |
12 | Barb McColl | Sprint | Womens OC-1 Golden Masters | 1 | 0:03:15.97 |
13 | Lynn Stokes | Sprint | Womens OC-1 Senior Masters | 1 | 0:03:17.45 |
14 | Sue Trant | Sprint | Womens OC-1 Senior Masters | 2 | 0:03:17.56 |
15 | Chris Graham | Sprint | Mens OC-1 Junior | 1 | 0:03:20.66 |
16 | Wendy Randall | Sprint | Womens OC-1 Golden Masters | 2 | 0:03:50.25 |
17 | Sherman Chow | Sprint | Mens SUP Open | 1 | 0:03:55.66 |
18 | Zachariah Mears | Sprint | Mens OC-1 Junior | 2 | 0:03:57.40 |
19 | Nathan Davidson | Sprint | Mens OC-1 Junior | 3 | 0:04:09.93 |
Home || Races || Membership || Practices || Location
Contact: Jericho |