15th Annual Round Bowen Challenge 2016 Results June 25, 2016 - Race hosted by: Bowen Island Sea Kayaking | |||||
Whole Island Challenge | |||||
Overall | Paddler(s) | Division | Div. Place | Time | |
1 | Bruce Mctaggart & Ian Lowe | Mens HPK2 | 1 | 2:34:02.1 | |
2 | Gareth And Kathleen | Mixed HPK2 | 1 | 2:36:09.5 | |
3 | Wes Hammer | Mens HPK | 1 | 2:36:26.6 | |
4 | Greg Redman | Mens HPK | 2 | 2:37:51.9 | |
5 | Nicholas Cryder | Mens HPK | 3 | 2:40:48.1 | |
6 | Gee / Dobrovolny | Mens HPK2 | 2 | 2:41:10.2 | |
7 | Loic Letailleur | Mens HPK | 4 | 2:45:07.9 | |
8 | This Is Gonna Hurt | Mixed HPK2 | 2 | 2:47:54.2 | |
9 | Salish Sea: Peter M and Michael S | Coastal Rowing Men | 1 | 2:52:29.4 | |
10 | Daryl Remmler | Mens HPK | 5 | 2:52:51.9 | |
11 | Warren Bruce | Mens HPK | 6 | 2:53:23.2 | |
12 | Bob Putnam | Mens HPK | 7 | 2:53:35.6 | |
13 | Greg And Rod Hope | Mens HPK2 | 3 | 2:55:40.2 | |
14 | Russ Stothers | Mens HPK | 8 | 2:55:43.3 | |
15 | Okanagan Vintage | Mens OC2 | 1 | 2:55:45.7 | |
16 | John George | Mens HPK | 9 | 2:58:41.4 | |
17 | Lori Stewart and Mike Bernamann | Mixed OC2 | 1 | 2:59:25.1 | |
18 | Paul Hardy | Mens HPK | 10 | 2:59:56.3 | |
19 | Paul Hansen | Mens HPK | 11 | 3:01:48.5 | |
20 | Kelowna Paddle Centre | Womens OC2 | 1 | 3:02:46.6 | |
21 | Mike Ching | Mens HPK | 12 | 3:05:13.3 | |
22 | Peter & Silke Gumplinger | Mixed FSK2 | 1 | 3:05:25.9 | |
23 | Ashley James | Mens OC | 1 | 3:06:16.6 | |
24 | Cam Fagrie | Mens OC | 2 | 3:12:09.5 | |
25 | Steve Wallick | Mens HPK | 13 | 3:12:45.4 | |
26 | Bob Stewart and Tim Gale | Mens OC | 1 | 3:14:43.2 | |
27 | Brian Page | Mens HPK | 14 | 3:16:23.9 | |
28 | Cynthia Wonham | Womens HPK | 1 | 3:21:07.9 | |
29 | Y Knot | Mens OC | 2 | 3:21:29.1 | |
30 | Trista Bilmer | Womens HPK | 2 | 3:22:53.2 | |
31 | Linas Antanavicus | Mens SK | 1 | 3:27:49.5 | |
32 | Salish Sea Coastal Rowing - Quad | Coastal Rowing Quad Women | 1 | 3:34:28.2 | |
33 | Norm Hann | Mens SUP 14' | 1 | 3:35:41.5 | |
34 | Peter Harper | Mens SK | 2 | 3:38:03.8 | |
35 | Clay Ronaghan | Mens HPK | 15 | 3:39:26.9 | |
36 | Sam And Dan | Mixed SK2 | 1 | 3:44:12.4 | |
37 | Estelle Matheson | Womens OC | 1 | 3:46:42.7 | |
38 | Graham Underhill | Mens SK | 3 | 3:46:55.5 | |
39 | Ross Nichol and Steve Britten | Mens SK2 | 1 | 3:54:13.1 | |
40 | Krisztina Harasztosi | Womens SK | 1 | 3:56:50.3 | |
41 | Bob Vohanka | Mens SK | 4 | 3:57:45.8 | |
42 | Ben Wright | Mens SUP 14' | 2 | 3:58:23.6 | |
43 | Matthew Strand | Mens SUP 14' | 3 | 3:58:43.7 | |
44 | Alison Wood | Womens SUP 14' | 1 | 3:58:57.1 | |
45 | Peter Hanzely | Mens SK | 5 | 4:00:21.7 | |
46 | Judson Rowse | Mens SUP 14' | 4 | 4:00:33.5 | |
47 | Philippa Wall | Womens SK | 2 | 4:01:24.2 | |
48 | Ed Campbell | Mens SK | 6 | 4:02:02.4 | |
49 | Johannes Koch | Mens SK | 7 | 4:08:16.2 | |
50 | David Lepine | Mens SK | 8 | 4:11:02.6 | |
51 | Peter Allen | Mens SUP 14' | 5 | 4:14:04.6 | |
52 | Tim Quarles | Mens SUP 14' | 6 | 4:21:27.5 | |
53 | Harry Saini | Mens SUP 14' | 7 | 4:26:33.4 | |
54 | Murray Helmer | Mens FSK | 1 | 4:43:12.8 | |
55 | Doubletrouble | Womens SK2 | 1 | 4:45:28.6 | |
56 | Arne Gutmann | Mens SUP 14' | 8 | 4:50:02.1 | |
57 | Carmen Merkel | Womens SUP 12'6 | 1 | 4:51:57.8 | |
58 | M-Squared | Mixed SK2 | 2 | 5:21:57.6 | |
59 | Many Marvelous Adventures Of Kat & Loic | Mixed SK2 | 3 | 5:22:15.5 | |
60 | Michelle Nelson | Womens SK | 3 | 5:35:48.5 | |
- | Chris Mull | Mens SUP Prone | - | DNF | |
Half Island Challenge | |||||
Overall | Paddler(s) | Division | Div. Place | Time | |
1 | Gillian And Her Dad | Mixed HPK2 | 1 | 1:37:59.6 | |
2 | Scott Wanless | Mens HPK | 1 | 1:45:24.9 | |
3 | SP Smith | Womens HPK | 1 | 1:47:33.3 | |
4 | Jim Smith | Mens HPK | 2 | 1:47:34.5 | |
5 | Marni Harris | Womens HPK | 2 | 1:58:05.9 | |
6 | Kevin Harris | Mens HPK | 3 | 2:00:22.8 | |
7 | Teresa Dobson | Womens OC | 1 | 2:02:43.1 | |
8 | Peter Kearney | Mens SK | 1 | 2:11:11.5 | |
9 | Scott Burton | Mens SUP Prone | 1 | 2:41:12.7 | |
10 | Drillers Unplugged | Mixed SK2 | 1 | 2:44:19.5 | |
11 | Drillers | Mixed SK2 | 2 | 2:46:18.2 | |
12 | Luc Benac | Mens SUP 14' | 1 | 3:05:06.3 | |
13 | Chris Christie | Mens SUP 14' | 2 | 3:11:25.9 | |
14 | Klara Schwab | Womens SUP 12'6 | 1 | 3:13:24.2 | |
15 | Sheilagh Lepine | Mixed SK2 | 3 | 3:27:04.5 |
Home || Races || Membership || Practices || Location
Contact: Jericho |