Jericho Paddling Club / Outrigger Canoe Club
Home || Races || Membership || Practices || Location

Island Iron - June 3, 2017 - Hosted by Comox Valley Canoe Racing Club
MIXED
OverallTeamDivisionDiv. PlaceTime
1Latitude 48Unlimited Open11:07:31
2FGPC Open MixedUnlimited Open21:12:40
3Pacific Reach Open Mixed 1Unlimited Open31:14:24
4Powell RiverMasters 50+11:19:36
5ComoxOpen11:20:12
6FGPC IM HarmonyOpen21:20:18
7Pacific Reach Open Mixed 2Open31:21:08
8VYPCJunior11:22:18
9NCKCMasters 50+21:24:15
10Fort Langley FLCC Golden MastersMasters 50+31:25:21
11FCRCC Kupuna HuiMasters 50+41:25:44
12ORPC Sr Masters 50+Masters 50+51:26:18
13FGPC IM SynchronizedOpen41:27:27
14Ocean River Open MixedOpen51:29:44
MEN
OverallTeamDivisionDiv. PlaceTime
1GeronimoUnlimited Open11:14:24
2NCKC Proud MaryOpen11:18:07
3Latitude 48Unlimited Open21:19:36
4ComoxUnlimited Open31:20:12
5JerichoUnlimited Masters 40+11:20:18
6Latitude 48Unlimited Masters 50+11:21:08
7NCKC XisulTsyy’elhOpen21:21:49
WOMEN
OverallTeamDivisionDiv. PlaceTime
1Tahiti OpenUnlimited Open11:12:58
2TahitiUnlimited Masters 40+11:18:14
3JerichoUnlimited Open21:23:28
4Latitude 48 OpenUnlimited Open31:24:03
5Rainbow LadysmithUnlimited Open41:25:01
6Latitude 48 Sr MastersUnlimited Masters 50+11:25:54
7ComoxOpen11:28:11
8ORPC Masters Mokuuni WahineMasters 40+11:30:03
9FCRCC Ohana Spirit LightningMasters 50+11:31:16
10NCKC XisulTsyy’elhOpen21:33:46
11Powell RiverMasters 60+11:36:50
12FCRCC Ohana Spirit ThunderMasters 60+21:38:19
13NCKC Proud MaryOpen31:41:08
14Ocean River RAWMasters 50+21:42:05
Sunday Smallboats
11.8kmPaddler(s)DivisionDiv. PlaceTime
1Ian Daykin – Victoria Swim TeamSurfski – Men’s Open158:09
2Jonas HudsonSurfski – Men’s Open258:11
3Carl TessmanSurfski – Men’s Open359:56
4Len Morris – Kahi KaiOOC1 – Men’s Open11:03:04
5Ron Williams / NCKC & Emma Wong / ComoxOC-2 Mixed Open11:03:34
6Ron Williams / VCKC & Wayne Charlie / VCKCOC-2 Men's Open11:03:49
7Lisa Robertson / ORPC & Garth Irwin / Latitude 48OC2 – Mixed Masters 50+11:05:49
8James Hill – Latitude 48OC1 – Men’s Masters 40+11:06:26
9Kevin Lawrence – ComoxSurfski – Men’s Masters 50+11:07:52
10Paul Laperriere / Comox & Dustin Porter / ComoxOC-2 Men's Open21:08:25
11Kent Gorrie – FGPCOC1 – Men’s Open21:09:05
12Matthew BushOC-1 Men's Open31:09:57
13Derek & Alison O’Beirne – NCKCOC2 – Mixed Masters 50+21:10:01
14George Harne – GeronimoOC-1 Men's Open41:10:32
15Sarah Hauser – ComoxSurfski Women's Open11:11:31
16Rob Varnel - Pac ReachOC-1 Men's Masters 50+11:12:17
17Samuel Sui – Pacific ReachOC1 – Men’s Open51:14:44
18Annie Boulding / Comox & Salinas Laperriere / ComoxOC2 – Women’s Open11:15:18
19Lyle Ahenakew – Proud MaryOC1 – Men’s Open61:19:21
20Leigh Stalker – ComoxOC1 – Women’s Open11:20:59
SUP 12 km.Paddler(s)DivisionDiv. PlaceTime
1Doug Thomas – Pac ReachSUP Men Masters 50+11:27:44
2Rupert WongSUP Men Masters 50+21:33:13
3Ethan Wong – ComoxSUP Men Junior11:38:18
SUP 6 km.Paddler(s)DivisionDiv. PlaceTime
1Colin TaylorSUP Men Open154:16

Home || Races || Membership || Practices || Location


Contact: Jericho